🇬🇧 Family Reunions: A Timeless Treasure in Your Family Photobook


I am thrilled to have the chance to capture these multigenerational gatherings, which are like a meeting of the branches of your family tree. 


It’s a moment where you can witness the diverse generations, from grandparents to the youngest members, all in various stages of life. 


While it can be a noisy and exciting time for everyone, it is always a pleasure for me. 


I love capturing both posed and candid moments, making sure that every family member is beautifully represented. 


Amanda and Yanni are from the USA with Czech, Greek and Philippine roots. The rest of the family are Czech and Dutch. A very special moment to meet in person and spend some time together. 


What Amanda says:
Eva is the only photographer we'll contact when we're in the Czech Republic! We've had family portraits and generational portraits done with her. She truly goes above and beyond to capture moments and deliver them in a timely manner. Her kindness, attention to detail, and technical skill have provided us with several beautiful and timeless photos.
Thank you, Evka, for your amazing work!🇨🇿 Rodinné srazy: Nadčasový poklad ve vašem rodinném albu


S nadšením zachytávám tato setkání více generací, která připomínají shromáždění větví košatého rodokmenu.


Stávám se svědkem pestré palety generací, od prarodičů až po ty nejmenší, každý v různé fázi života. Pro všechny to může být hlučný a rušný čas, pro mě je to ale vždycky svátek.


S láskou zachycuji pózované i spontánní momenty a dbám na to, aby každý člen rodiny byl krásně zvěčněn.


Amanda a Yanni pocházejí z USA a v jejich žilách proudí česká, řecká i filipínská krev. Zbytek rodiny tvoří Češi a Holanďané. Jedinečný okamžik k osobnímu setkání a sdílení společných chvil.


Co říká Amanda:
Eva je jediná fotografka, na kterou se obrátíme, až budeme v České republice! Nechali jsme si u ní udělat rodinné i generační portréty. Opravdu jde nad rámec toho, aby zachytila okamžiky a dodala je včas. Její laskavost, smysl pro detail a technická zručnost nám poskytly několik krásných a nadčasových fotografií.
Děkujeme ti, Evko, za tvou úžasnou práci!