🇬🇧 Magical wedding at Vyšehrad Basilica in Prague


I'd love to share a glimpse from the latest wedding of the season, where I had the pleasure of being the second shooter alongside my dear colleague, Tomas Dolejsi.


The wedding took place at the Vyšehrad Basilica in Prague, a truly enchanting setting steeped in history and romanticism. Nestled by the Vltava River, Vyšehrad provided the perfect backdrop for an unforgettable celebration of love.


In the midst of vibrant energy and palpable atmosphere, I had the privilege of capturing moments that spoke volumes without uttering a single word. There's a special magic in those fleeting glances and the warmth of closeness, moments that elevate the ordinary to the extraordinary.


Closeness. Vibrancy. Atmosphere.


As the evening unfolded at Lobkowicz Palace, adorned beautifully by Ivy Garden, I felt truly blessed to witness the joy of the bride and groom as they embarked on this new chapter together.


Congratulations to Anna and Charles on your union! May your journey ahead be filled with endless happiness and love.

🇨🇿 Kouzelná svatba ve vyšehradské bazilice v Praze


Ráda bych se s vámi podělila o snímky z poslední svatby letošní sezóny, kde jsem měl tu čest být druhým fotografem po boku mého milého kolegy Tomáše Dolejšího.


Svatba se konala ve vyšehradské bazilice v Praze, což je opravdu okouzlující prostředí provázané historií a romantikou. Vyšehrad, který se rozkládá u Vltavy, poskytl dokonalou kulisu pro nezapomenutelnou oslavu lásky.


Uprostřed pulzující energie a hmatatelné atmosféry jsem měla tu čest zachytit okamžiky, které vypovídaly o mnohém, aniž by se proneslo jediné slovo. V těch letmých pohledech a vřelosti blízkosti je zvláštní kouzlo, okamžiky, které povyšují obyčejné na neobyčejné.


Blízkost. Živost. Atmosféra.


Když se večer odehrával v Lobkowiczkém paláci, nádherně vyzdobeném Ivy Garden, cítil jsem se opravdu neskutečně, že jsem mohli být svědkem radosti nevěsty a ženicha, kteří se pustili do této nové společné kapitoly.


Blahopřeji Anno a Charlesi k vašemu svazku! Ať je vaše další cesta naplněna nekonečným štěstím a láskou.

Wedding Planner: @boutiqueweddingsprague

Photography: @tomas_dolejsi @evaneuman_photographer

Cinematographer: @marekhorava_cinematographer

Flower design: @ivygarden.cz

Make Up: @bridebyluci

Wedding cake: @pavlina.louckova_cakeartist

Preparation venue: @mo_prague

Reception venue: @lobkowiczpalace